Teologia

Jak powinniśmy żyć

Jak powinniśmy żyćCzym jest etyka?
Jakie znaczenie ma dla chrześcijan?
Wszyscy jesteśmy etykami. Każdego dnia naszego życia zmagamy się z decyzjami dotyczącymi tego, jak powinniśmy żyć. Gdy to robimy, zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele wyborów, które podejmujemy, nie jest pozbawionych znaczenia. Wiemy raczej, że w jakiś sposób to, co robimy, ma znaczenie. Krótko mówiąc, nieustannie podejmujemy decyzje, które są z natury etyczne.

Nie tylko wyczuwamy, że jesteśmy etykami, ale też często czujemy, że jesteśmy zalewani pytaniami etycznymi przychodzącymi ze wszystkich stron. Nie możemy spojrzeć na „newsy” bez bycia bombardowanymi historiami, które ostatecznie są w swojej naturze etyczne.

Fragm. wstępu

Książka ta, co daje się zauważyć na jej kartach, jest mocno skoncentrowana na chrześcijaństwie, co wynika z tego, że ma ona swoje korzenie w społeczności chrześcijańskiej.

Moim nadrzędnym celem jest rozwinięcie tego fundamentu, jakim jest chrześcijańska wizja moralnego życia, ale w sposób świadomy tradycyjnego dialogu chrześcijaństwa z filozofią oraz współczesnym kontekstem, w którym staramy się żyć jako Boży lud. Moim podstawowym wnioskiem jest to, że etyka chrześcijańska jest przeniesieniem do życia wizji teologicznej zawartej w całej narracji, która została nam przekazana w Piśmie.

Narracja ta mówi nam o trójjedynym Bogu miłości, który trwa jako transcendentna podstawa ludzkiego życia. Biblia przekonuje nas, byśmy naśladowali Chrystusa, który jest objawieniem kochającego Boga, ponieważ przez to wypełniamy nasz cel, którym jest stawanie się podobnymi do Boga.

Ponadto narracja biblijna mówi o Duchu Świętym, który jest urzeczywistnieniem Bożej miłości wylanej na społeczność wierzących, by przemienić nas na podobieństwo Chrystusa, a przez to poprowadzić nas do uosabiania tej ogromnej miłości, która cechuje życie samego Boga.

Dane książki:

Tytuł: Jak powinniśmy żyć
Podtytuł: Podstawy etyki chrześcijańskiej
Autor: Stanley J. Grenz
Rok wydania: 2018
Wydawca: Chrześcijański Instytut Biblijny
Opis książki pochodzi od wydawcy.

5/5
Oceń książkę w konkursie na 'Tytuł Roku - Książka 2018'

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Zobacz również

Close
Back to top button
Close
Close