Teologia

To nie koniec

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...
Głosowanie zakończone. Czekamy na edycję 2020.

To nie koniecAutor poszukuje prawdy o zmartwychwstaniu Jezusa poprzez wsłuchanie się w głosy poszczególnych ewangelistów. Zachęca w niej do porównywania narracji ewangelicznych i udowadnia, że różnorodność nie musi być argumentem przeciwko prawdziwości, ale może stanowić o bogactwie refleksji chrześcijańskiej. Skupia się głownie na analizie opowiadań o pustym grobie Jezusa, by móc dostrzec różnorodność rozumienia tych kluczowych dla chrześcijaństwa chwil z życia Jezusa. Jednak stawia również więcej pytań, niż daje odpowiedzi.

Jego celem nie jest zmierzenie się z pytaniami o wiarygodność historyczną poszczególnych fragmentów biblijnych, ale interesuje go jak ewangeliści odnoszą się do siebie wzajemnie. Poszczególne narracje o pustym grobie i zmartwychwstałym Jezusie interpretuje w sposób niezależny od wiary czy niewiary w zmartwychwstanie Jezusa. Chodzi mu o to, aby zarówno chrześcijanie, jak i niechrześcijanie mogli wspólnie przyjrzeć się samym narracjom Ewangelii, zrozumieć ich poszczególne perspektywy, a dopiero potem, mając odpowiednie podstawy egzegetyczne, rozpocząć dyskusję na temat samego faktu zmartwychwstania Jezusa.

„To nie koniec” to otwarte zaproszenie do dialogu z ewangelistami, z sobą samym, z autorem, ale bez oskarżeń, bez podejrzeń, za to z zaangażowaniem i ciekawością. Taki właśnie dialog może stać się inspiracją do osobistego spotkania się z samym Jezusem, który jest nie tylko odpowiedzią, ale i pytaniem, a pytania najlepiej rozważa się w dialogu.

Sam autor stwierdza: „Chciałbym Cię zaprosić do owego pustego grobu, do odpowiedzi na pytanie o to, jak reagujesz na brak fizycznej obecności Jezusa tu i teraz. Czy masz pewność, że On zmartwychwstał i Ty zmartwychwstaniesz, czy raczej masz wątpliwości i myślisz, że On mógł nie powstać z martwych?”.
Zachęcamy do lektury. Warto.

O autorze

Piotr Lorek
Członek parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu oraz Synodu Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wykładowca i mówca współpracujący z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Doktor habilitowany nauk teologicznych, dziekan i profesor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej. Zajmuje się dialogiem międzyreligijnym i coachingiem. Towarzyszy ludziom w ich rozwoju duchowym i światopoglądowym.

Dane książki

Tytuł: To nie koniec
Autor: Piotr Lorek
Rok wydania: 2019
Wydawca: Wydawnictwo Warto
Opis książki pochodzi od wydawcy.

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...
Głosowanie zakończone. Czekamy na edycję 2020.

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Back to top button